Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

5 Ocak 2018 Cuma

Albert Camus - Yabancı

Genç yaşında Nobel edebiyat ödülünü almayı başaran Albert Camus 'un Yabancı kitabını tanıtmaya çalışacağız.

Kitap tanıtımı yaparken içeriğe dair öğrenilmemesi gereken bilgilere yer vermeden bunu yapmaya çalışıyoruz. Zira burada okunulan bir cümle ile kitapta duyulabilecek herhangi bir duygu eksik kalabiliyor. O yüzden burada yazılandan çok daha fazlasının kitapta olduğunu hatırlatalım.

Albert Camus - Yabancı kitabı, kitap özeti, yorum, oku, pdf


Giriş kısmında uyarılar vermeye dikkat ediyoruz. Bu kitaba dair birkaç uyarımız ise şöyle;

* Kitabı 14 yaş sonrası (bize göre) herkes okuyabilir. 14 yaşındaki birisinin alacağı mesajlar farklı, 70 yaş yaşındaki birisinin de alacağı mesajlar farklıdır. Her yaşa ve algılama düzeyine göre mesajlar barındıran kült bir kitaptır.

* Felsefi boyutu yine ilgi alanına göre değişen bir kitaptır. Varoluş üzerine yazıldığı çoğu kesimlerce kabul görmüş ise de, bizce felsefeye ilgisi olmayan birisi için bu mesajları verebilmesi uzak bir ihtimaldir.

* Siyasi boyutu irdeleme biçiminize göre değişir. Kitapta kullanılan belirgin bir siyasi dil yoktur ancak teferruatlı bir okuma gerçekleştirirseniz kitapta birçok siyasi boyutun (dönemine uygun bir biçimde) olduğunu fark edebilirsiniz.

* Camus 'un hayatının ve yazdıklarının özeti olan absürdizm kitapta açıkça verilmiş nadir mesajlardan birisidir. Kitap boyunca insanın çağlar boyu yaşamını anlamlandırmaya çalıştığı his, düşünce gibi ne kadar olgu var ise Camus bu kitapla hepsini yerle bir etmeye çalışmış.

Bu 4 önemli uyarının ardından her zamanki gibi belirli bir taslak çerçevesinde kitabı okumak isteyenlere kitabı tanıtalım.

Genel Tanıtım
İlk olarak 1942 yılında yayımlanan Yabancı 'yı Türkiye 'de Can Yayınları basmaktadır. Bu yayınevi tarafından basılan kitabın son baskısındaki sayfa sayısı 119 'dur. Liste fiyatı 12 TL olan kitabı online kitap satışı yapan sitelerde 8 TL bandında bulabilmek mümkün. Tabi kitabın ikinci el piyasası bu fiyatın çok daha altında. Yabancı isimli kitap Alber Camus tarafından yazılan kitaplar arasında en bilindik olanı ve en fazla çeviri yapılan kitabıdır. Birçok kişi/kurum tarafından okunması gereken kitaplar listesinde yer alıyor ve uzun yıllar daha yer alacak gibi duruyor.

Konusu / Özeti
Bilindik romanlarda tercih edilen olay örgüsünü uzun bir süreye yayma olayı bu kitapta yer almıyor. Yabancı başlangıcının ardından çok kısa bir zaman dilimiyle bitiyor. Bu zaman diliminde Mersault isimli ana karakter üzerinden gelişen olaylar ve olaylara karşı tutumlar o çağda çok az rastlanılan kişilerin yaşadığı olaylardan ve tutumlardandı. Bu nedenle bu romanın çağına göre distopik olduğunu belirtebilirim. ( Biz ile başlayıp ben ile devam ediyorum farkındayım :)
Çağımıza uyarlandığı takdirde ise distopik olmaktan çıkıp toplumu yansıttığı düşüncesindeyim. Zira olay örgüsünde var olan cinayete karakterin bakış açısı oldukça gariptir. İşlediği cinayetin kendisinden bağımsız gibi bir kayıtsızlığa bürünür. Sonrasında ise mahkemeye çıktığında insanların bu cinayete bir neden aramalarına oldukça şaşırır. Zira anlama çabası saçmadır (absürttür).
Daha fazla içerikten söz etmemek adına konuyu ancak bu kadar açıklamamız mümkün görünüyor.

Kitabın Dili / Aktarımı
Kitabın felsefi yönünün aksine dili oldukça sade ve akıcı bir tarzda ilerliyor. Neredeyse her cümlesi dahil kitap nesnel bir biçimde yazılmış. Umursamazlık, topluma olan yabancılık, plansız bir yaşamı getiren varoluş saçmalığı kitabın her bölümünde kendisini hissettiriyor.

Yukarıda dilimiz döndüğünce ve çok fazla detaylandırmadan kitabı tanıtmaya çalıştık. Son olarak kitap gerçekten sade dil ile yazılmış olan ve sorgulatabilen sayılı kitaplardan birisidir. Bu nedenlerden dolayı kitabı okumanızı tavsiye ediyoruz. Yabancı kitabı ile ilgili yorumlarınızı alt kısımdan bizimle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Back To Top