Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

21 Aralık 2017 Perşembe

Lisa Unger - Piyonun Son Hamlesi Kitabı

2017 yılı bitmek üzereyken okuduğumuz kitapları artık burada tanıtmanın vaktinin geldiğini düşündüğümüzden ötürü bu yazıyı yazıyoruz. Bugün kitap kurtları için Lisa Unger 'in Piyonun Son Hamlesi kitabını incelemeye karar verdik.

Hızlıca kitabın genel tanıtımıyla başlayalım. 2014 yılının haziran ayında Martı Yayınları tarafından basılan kitap toplamda 432 sayfadan oluşuyor. Roman olarak basılan kitabı polisiye, gerilim kategorilerine dahil edebiliriz. Kitabın konusuna ve özetine dair ekran görüntüsünü ekledikten sonra kitapla ilgili görüşlerimize devam edelim.

Piyonun Son Hamlesi Kitabının özeti, konusu, yorum ve alıntıları - sefbeyz.com

Kitabın satış fiyatı pek değişmiş görünmüyor. Liste fiyatı 22 TL olan kitabı online kitap satan sitelerde 15 TL gibi bir fiyat bandında bulabilirsiniz. Kitabı okumaya başladığınız ilk andan itibaren gizem içerdiğini, yazarın yukarıda belirttiğimiz kategorilerde kitap okumayı seven okuyucuları fazlasıyla düşündüğünü gözlemlemeye başlıyorsunuz. Bizi takip edenler anımsayacaktır ki kitapları anlatırken okuyucunun fikir sahibi olabildiği kadar değinip içerikten fazla ipucu vermemeye çalışıyoruz. Kitabımızın ana karakteri olan Lana üzerinden konular işleniyor. Psikopat olan karakterler üzerinden işlenen kitapları seviyorsanız bu kitap gerçekten de bu işlenmişliği fazlasıyla yapıyor. Özellikle gerilim kitaplarını seven okuyucuların ilk aradıkları şey kurgu olduğu için kitap baştan sona bu beklentiyi karşılamayı başarabilmiş olan bir kurguyla ele alınmış.

Özellikle Tess Gerritsen 'in kitaba kefil olup romanın bu alandaki en akıcı romanlardan biri olduğunu belirtmiş olması sebebiyle kendi takipçilerini bu kitaba yönlendirdi ve kitap oldukça ilgi gördü. Yine gerilimin işlendiği kitaplarda çokça başımıza gelen tahminde bulunma durumunu bu kitapta fazlasıyla yaşıyorsunuz ve bu tahminleriniz genelde yanlış çıkıyor çünkü kitap şaşırmamanın pek mümkün olmadığı bir kurguyla donatılmış. Toplumun bir türlü anlam veremediği psikolojiye dair çok detaylı olmasa da açıklamalar yer alıyor. Hem toplumsal mesajlar ile empatiyi okuyuculara aktarmayı hedeflemek hem de olay örgüsünü bozmamak gerçekten bu tarz romanlarda zor oluyor ancak yazar bunu ustalıkla başarabilmiş.

Kitabın Konusu ve Özeti (Alıntıların Form Değiştirilmesi Sonucu)

Kitapta yer alan cümleleri (alıntı) kendimizce biraz evirip daha kapsamlı bir cümle haline getirerek paylaşalım ki  sizlerde kitabın konusu, özeti, dili hakkında bilgi sahibi olun. Daha sonra kitabın son bölümlerini ele alalım.
Kişinin kendisine iletilen bütün sözlere katılmasının dikkat çekmeyeceğini, bu iletişim halinde sessiz kalmanın dahi dikkat çekebileceği belirtiliyor. Farklı olmanın toplum tarafından hemen mimlenmek anlamına geldiği belirtiliyor. Suçlu olmayan kişilerin kendilerini savunma ihtiyacı hissetmediğini ancak aslında toplumun sadece suçlu olmayanların kendilerini savunmalarını beklediğinden bahsedilmiş. Psikopatların yaşamlarının ve vicdan kavramlarının farklı olduğundan, normal bir birey gibi iç hesaplaşmasının olmadığından, bu kişilerin hırs ve arzu denilen hisler ile davranışlarının kontrol altında olduğundan, bu nedenle normal davranışların bunlardan beklenilmemesi gerektiğinden bahsedilmiş.

Telif hakkı meseleleri yüzünden kitabın orijinal cümlelerini yazamıyoruz. Bu nedenle okuduğumuz ve altını çizdiğimiz cümleleri yorumlayarak yazdık. Psikolojik gerilim kategorisinde herkesin odak noktası kitabın son kısmı olduğu için bu kitabın son kısmının da çok az kişinin tahmin edebileceği ve sizi tatmin edebilecek tarzda olduğunu belirtmeliyim. Kitapla ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı alt tarafta yer alan yorum yaz kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.
Back To Top