Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

26 Ocak 2016 Salı

Yurdaer İhsan Aksoy - Bilim Merakı

Bana hediye olarak verilen bu kitabı sizlere tanıtmaya çalışacağım. Kitap 304. sayfasında yerini on civarı sayfa fotoğraftan oluşan biraz da sanat başlığına bırakıyor. 2008 tarihinde basılmış olan kitap Resif Yayıncılık tarafından basılmış. Kitabın genel yayın yönetmeni Anıl Bilgin, yayın koordinatörü Emre Yerlikhan, kapağı Anıl Bilge, baskısı ise arı matbaasına ait.

Kitabın önsözünde bizleri yazarın 2008 yılında yazdığı önsöz karşılıyor ve sonrasında Evrensel Canlılar Atlası, Kral Midas 'ın Kulakları, Taberi Tarihi, DU - Seyreltilmiş Uranyum gibi başlıklar bizi kitabın içerisinde karşılıyor. Yazar oldukça içten, günlük tutarcasına ve deneme yazıyormuş gibi bir üsluba sahip. Yeri geldiğinde akademik kimlik ön plana çıkıyor, yeri geldiğinde bilimi sevilir kılmak için 'babacan' bir dil seçiliyor. Eğer lise yıllarınızda sizlere beş dakika ders anlattıktan sonra araya bir dakikalık anekdotlar ekleyerek dersi zevkli kılmaya çalışan bir hocanız olduysa ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız. Genel olarak kitapta çok güzel bilgiler mevcut, okumak size çok şey kazandıracaktır diye düşünüyorum, kitap hakkında fikir sahibi olabilmeniz için de kitaptan bir sayfayı buraya ekliyorum, umarım kitabın içeriğini kavramanız için işinize yarar.

Yurdaer İhsan Aksoy - Bilim Merakı kitabı ve özeti
Fotoğrafı çözebilen kitabı okuma kapasitesine sahiptir

Syf: 70

EVRENDEKİ ZEKİ HAYAT
Bir önceki yazımızda evrenin titreşimlerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda hatırlanacağı gibi; 1887 yılında Rudolf Hertz tarafından söz konusu titreşimler arasında yer alan radyo dalgaları keşfedilmişti. Bilindiği üzere bu keşfi takiben 1920 'li yıllarda italyan fizikçi Marconi ve ekibi radyo dalgalarını mesaj iletmek ve mesaj almak amacıyla üretip kullanan aletleri geliştirerek ilk radyo yayınının yapılmasını sağlamışlardır. Bundan bir süre sonra, 1931 yılında Bell Telefon Laboratuvarı 'ndan mühendis Karl Jansky, artık giderek yaygınlaşmaya başlayan radyo alıcılarından hiç eksik olmayan bir parazitin varlığını fark etti ve yaptığı araştırmaların sonucunda bu sinyallerin doğrudan doğruya uzaydan geldiğine kanaat getirdi. Jansky 'nin araştırmaları söz konusu radyo dalgalarının bir ölçüde Güneş 'ten, ama daha ziyade Sagittarius (YAY) burcundan gelmekte olduğunu göstermekteydi.

Sagittarius burcu yaz geceleri güney ufkunun hemen üzerinde yer alır ve burası gökyüzünün yıldız yoğunluğu bakımından en zengin bölgesidir, zira Samanyolu 'nun merkezi buraya denk düşmektedir. Yazın hava iyice karardıktan sonra, kent ışıklarından uzak bir yerden bu bölgeye bir dürbünle bakarsanız, milyarlarca yıldızın oluşturduğu sisli fonda ilginç yıldız kümeleri ve nebulalar (bulutsular) görürsünüz ki bu kolaylıkla unutamayacağınız zevkli bir tecrübe olacaktır.

Konumuza dönelim: Jansky 'nin bulguları sonucunda radyoastronomi (bilimi) doğdu. Bu suretle gök cisimlerini, doğal olaylar sonucu onların yapılarından yayılan radyo frekanslarında dinlemek için giderek çok büyük çanak antenleri olan radyo alıcıları (radyo teleskopları) yapmaya başladı ki bunların en tanınmışlarından biri de İngilizler tarafından Jodrell Bank Gözlemevi için inşa edilen 75 m çapındaki ilk yönlendirilebilir radyoteleskoptur.

2 yorum

avatar

Yazabilmek için bilmek, bilmek içinse okumak gerekir. Okuduğunuz kitap ve eserleri kendi yorumlarınızıda katarak anlatıp tanıtmanız son derece faydalı. Bilhassa okuma ve yazma konusunda dünya sıralamasının diblerinde yer alan bir ülke olduğumuzu düşünürsek bu çabalarınızı çok daha değerli kılıyor.

avatar

Daha önce duymadığım bir kitap ancak sizin anlatımınızla birlikte okuyasım geldi gerçekten çok güzel bir dille anlatılmış. Bende de yazınızı okuduktan sonra merak uyandırdı Bilim e çok da meraklı biri olmamama rağmen Bilim Merakı adlı kitabı alıp okuyasım geldi bakalım kısmet . .

Back To Top