Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

26 Ocak 2016 Salı

B1 vitamini

B1 vitamini nedir?
B1 vitamini tıp literatüründe iki farklı isim (anürin ya da tiamin) ile nitelendirilirmekle beraber sinir iltihabı önleyici vitamin olarak da isimlendirildiği olmuştur. Yani anürin, tiamin, sinir iltihabı önleyici veya B1 vitamini aynı maddeler için kullanılan eş anlamlı kelimelerdir.
B1 vitamini ne işe yarar?
Şekerli maddelerin tamamen parçalanmalarını sağlayan enzimatik sistemin içinde bulunan B1 vitamini eksik olursa prüvik asit (glüsitlerin parçalanmasında aracılık eden cisim) sinir merkezlerinde birikerek, beriberi hastalığının karakteristik sinir bozukluklarına yol açar.
B1 vitamini eksikliğinde ne olur? B1 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar, eksik olursa hangi hastalıklara neden olur?
B1 vitamini eksikliğinde sinir iltihabı ortaya çıkar. Bunun ortaya çıkmasıyla huzursuzluk, sinirlenme, hafıza zayıflaması görülür. Ayrıca zamanla kalp sorunları da görülebilir.
B1 vitamininin faydaları nelerdir?
B1 vitaminin en önemli faydası hafızanın gelişimine katkıda bulunmasıdır. Alzheimer ve benzeri hafızaya bağlı rahatsızlıkların önlenmesi ve tedavisinde rol oynar. Bunun haricinde iştahı arttırıcı özelliği vardır ve kan hücrelerinin korunmasında da rol oynar.

B1 vitamini eksikliği, ne işe yarar, nelerde var, nedir? B1 vitamini hakkında kapsamlı bilgi veren bilimsel makale
B1 Vitamini


B1 vitamini hangi yiyeceklerde bulunur? B1 vitamini bulunan yiyecekler ve besinler nelerdir? 
B1 vitamini bira mayası, tahıl filizleri, çiğ karaciğer, yumurta sarısı, baklagilleri, un, mercimek, taze bezelye, portakal, limon, istiridye, kestane, pancar, pazı, kuru incir, havuç, hindiba, turp yaprakları, kuru üzüm, kuru erik, ıspanak, maydanoz, muz ve tere besinlerinde bulunur.

Günlük ne kadar B1 vitamini alınmalıdır?
Yetişkin bir insan günde ortalama 1,5 mg. çocuklarda ise 0,7 mg. civarı B1 vitamini almalıdır. Bu miktarın altında kalan insanlarda vitamin eksikliğine bağlı hastalıklar görülebilir.

B1 vitamini hakkında daha fazla bilgi
Japon kimyagerler 1912 yılında pirincin kepeğinden Orizanin adını verdikleri etken bir maddeyi ayırmayı başardılar. Kazimierz Funk isimli bilim insanı bundan kısa bir süre sonra, pirincin kepeğinden ve kabuğundan sinir iltihabını önleyici gücü olan, azotlu, organik bir madde elde ederek buna vitamin adını verdi.
Atherton Seidell ise dahice bir fikirle, vitamini ayırmak ve tespit etmek için leke toprağının (suda sabun gibi köpüren kil, yağlı maddeleri emme özelliği nedeniyle çamaşır yıkamakta da kullanılırdı) özelliğinden yararlanmayı düşündü. Gerçekten bu toprak B1 vitaminini çok çabuk emmekte, yani üstünde toplamaktaydı. Böylece dayanıklı, etkenleştirilmiş bir toprak elde etti ve bunun kükürtlü bir cisim olduğunu düşündü. 1926 yılında Jansen ve Donath adlı iki Hollandalı bilim insanı, B1 vitamininin bir tuzunu kristalleşmiş bir madde halinde ayırdılar. Daha sonra bir yandan Windaus, bir yandan da Williams, B1 vitamininin molekülüne kükürt ve azotu belirleyen tiazol bir çekirdeğin ve pirimidik bir çekirdeğin varlığını buldular. Makino ve İmai adındaki bilim insanları, günümüzde B1 vitamininin klorhidrat için kabul edilen, geliştirilmiş formülünü ortaya koydular.
Üstün hayvanların, özellikle insanların organizmasının, daha elverişli bazı mikroorganizmaların tersine (daha üstün yetenekli olan bu mikroorganizmalar molekülün yalnızca birmını pirimidik ya da tiazol grubunu isterler), B1 vitamininin molekülünü tümüyle alması gerekmektedir. Bu mikroorganizmaların bünyesinin, eksik kısmın bireşimini (sentezini) kendilerinin yaptığını kabul etmek gerekir. Ayrıca, başka hayvan türleri de biri tiazol, öteki pirimidik gurubu kapsayan iki cismin karışımından hareket ederek iki çekirdeği birleştirmeyi ve B1 ivtamini üretmeyi başarırlar. Öte yandan anürin 'in çok sayıda türevlerinin üretilip deneylerden geçirilmesiyle maddeye B1 vitamini gücü vermek için gerekli atom grupları saptanmıştır. Bugün B1 vitamininin hazırlanışı sırf sanayi bireşimiyle gerçekleşmektedir.

B1 vitamini ile ilgili bu bilimsel makale (araştırma, faydaları, eksikliği nasıl giderilir, görevleri, hakkında bilgi, içeren besinler, ilacı, kaynakları, kısaca, nedir nelerde bulunur, özellikleri, saça faydaları, tiamin, tablet, tanımı, yararları, yiyecekler, yetersizliği) gibi anahtar kelimeler baz alınarak, kullanıcılara yararlı olabilmek adına hazırlanmıştır.

4 yorum

avatar

B1 vitamini hakkında öğrendiklerim gerçekten şaşırtıcı bu adını bile bilmediğim B1 vitamini sinir iltihabı gibi bir hastalıktan koruduğu için bence gerçekten dikkat edilmesi gereken bir durum olarak görüyorum paylaşımlarınız sıra dışı olduğu için sitenizi sık kullanılanlara ekledim iyi yayınlar başarılar dilerim..

avatar

Sinirsel rahatsızlıkların sebebi psikoloji olmanın yanı sıra B1 vitamini olduğuda söyleniyor kesinlikle vitamin alımlarımıza dikkat etmeliyiz oldukça tehlikeli bir konu. Bu arada Harun beye katılıyorum siteniz gerçekten çok sıra dışı hangi sayfayı açsam ba kadar yazı okunur mu diyorum bir bakmışım bitmiş bile :) İyi yayınlar dilerim

avatar

b1 vitamini özellikle diyet yapan ve yaptığı diyette insülin dengeleyici takviyeler alan kişilerin çok sıklıkla başvurduğu bir vitamin zira sözünü ettiğim takviyeler vücuttaki b1 vitaminin düşmesine sebebiyet veriyor.

avatar

gerçekten ilginç bilgiler paylaşıyorsunuz. Sayenizde genel kültürümüz yükseliyor sanki kim 500 milyar isterde 100,000 liralık soruda bunlardan birini soracaklarmış gibi bir his var içimde

Back To Top