Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

10 Aralık 2015 Perşembe

Zebercet Nedir ?

Zebercet bir tür taşa verilen isimdir. Bu taşın özelliği farklı renklerde olması ve ısıya dayanıklı olmasıdır. Zebercet taşı ülkemizde tesbih, yüzük, kolye gibi süs eşyalarının yapımında kullanılıyor. Ayrıca porselen yapımında da zebercet kullanılma ihtimali yüksektir. Etrafta açık yeşil renginin görülme ihtimali yüksektir. Süs eşyasında kullanılma nedeni ise insana pozitif etkilerinin olmasıdır. Dokunulduğunda rahatlama hissi vermesi kuvvetle muhtemeldir. Özellikle açık yeşil renkli olanının zümrüt taşı olmaktan son anda vazgeçmiş gibi bir görünüm vermesi nedeniyle görüldüğü yerde zümrüt ile karıştırılması muhtemeldir. Şu dünyada zümrüt taşı kadar bile değeri yoktur. Ucuz olması nedeniyle kilolarca alıp rahatlamak için yatağına serpiştiren tipleri görebilmek mümkündür.(bkz:Sözlük yazarlığını belli eden cümle kalıpları)


Diğer bi ismi krizolit iken bunun yerine Türkçe 'ye daha uygun olması nedeniyle zebercet tercih edilmiştir. Ama halklarımız bununla da yetinmeyerek her zaman olduğu gibi o meraklı ve üretken yönünü bir kez daha kendilerine ispat amaçlı topaz diye isimlendirme çabasına girişmiştir. Bu kadar karmaşıklığa maruz bırakıldığımız için halklarımıza teşekkür borçtur. Ayrıca bu taşı hacdan dönen büyüklerinizde görme ihtimaliniz yüksektir. Ucuz ve gösterişli olması nedeniyle altınlar içinde yüzen Arap kapitalistlerinin halklara sunduğu alternatif bir taştır.

zebercet taşı özellikleri, burç, kolye, yüzük, tesbih, nerede bulunur, anlamı, erkek, bayan yüzüğü


Kültür sanat temaşeleri olan arkadaşlar ise bu taşın ismini Yusuf Atılgan 'ın Anayurt Oteli isimli romanından hatırlayacaktır. Bu kitapta (sonradan filmi de yapıldı) bir karaktere zebercet ismi verilmiştir. Filmde bu karakteri Macit Koper ustaca bir performans ile canlandırmıştır. Zebercet önceleri kimseler tarafından kullanılmaz iken bir anda kuşlara, sahaflara, sevgililere, ota böceğe verilen bir isim olmuştur. Yusuf Atılgan 'ın zebercet diye karakter yaratıp varoluşun dibini gösterircesine bir yapıya büründürür ve okuyucuya sunarsa olacağı budur diye isyan ettiren bir taşın adıdır zebercet.

anlamı, sözlük, kelime anlamı, bulmaca sözlüğü


Kullanıcılar zebercet nedir sayfamıza: zebercet anlamı, sözlük, kelime anlamı, bulmaca sözlüğü, zebercet taşı burç özellikleri, faydaları, fiyatı, değeri, eş anlamlısı, kimin eseri, beril, nerede bulunur, aramalarını yaparak ulaştılar.
Back To Top