Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

10 Aralık 2015 Perşembe

Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Yapılır ?

Yenidoğan Bebeğin İlk Banyosu
Bebek eve gelir ve bir anneanne, bir babaanne veya herhangi bir aile büyüğü “hadi bebeği banyo yaptıralım” diyerek bebeğinizin yanına ilişebilir. Suyu bile hazırlayıp hadi şöylece bir sudan geçirelim, bebek su ile büyür diyebilir.:)
Artık birçok anne adayı bu konuda doktorundan bilgi alarak evine gitse de sesini çıkaramayanlar için söylüyorum; bebek doğar doğmaz (ilk 1 hafta) banyo yaptırılmaz, yaptırılmamalı.
Bebeğin kirli doğduklarına inananları ve bebeği kokmasın diye tuzlayanları, hatta tuz yanıklarıyla bebeğini hastaneye getirenleri gördü gözlerim.Lütfen bebeğinizi tuzlamayın(!) :) Garip bir tabir ama yapanlar olduğu için uyarmak zorundayız.


Bebekler niçin ilk 1 hafta banyo yaptırılmamalı?
Bunun sebebi Verniks Caseosa (Verniks Kazeosa)dır. Buna mucizevi koruyucu krem de diyebiliriz.:) Genelde beyaz, yoğunluğuna göre sarımsı bir rengi vardır. Bazı bebeklerin tüm vücudunda, bazılarının ise sadece kıvrımlı bölgelerinde bulunur. Bebeğin cildini kuruluktan ve su kaybından korur. Onu enfeksiyonlara karşı koruyan bir kalkan görevi görür.
Verniks gebeliğin son 3. ayına girerken bebeğin vücudunda oluşmaya başlar ve deri oluşumunu destekler. Kremimsi hatta yağlı bir yapısı olduğu için bebeğin doğum kanalından kolaylıkla geçmesini sağlar. Doğumdan sonra da bebeğinizden ayrılmak istemeyen bu kremin hiçbir zararının olmadığını bilmenizi istiyorum. Bebeğiniz evine, size, beşiğine alışsın. Birkaç gün bekleyin göbeği de düşsün. (Göbek bağını okul bahçesine gömerseniz öğretmen, hastane bahçesine gömerseniz doktor olacaktır. Yoksa bu kadar çok öğretmen ve doktorun nasıl olurdu?)
Bebeğinizi koruyan bu krem 7-10 gün içinde bebeğinizin vücudunda azalmaya başlıyor. Yeterince bağışıklık kazanan bebeğinizin ilk banyosunu artık yaptırabilirsiniz.

Yenidoğan bebek banyosu nasıl yapılır?


Bebeğin banyosu nasıl yaptırılır?
Yenidoğan döneminde yatırır pozisyonda 20-30 derece açı olacak şekilde yıkamanız uygundur. Vücudunu yıkarken; bebeği kolunuzla omzu ve boynunu destekleyerek, bir elinizle koltuk altından diğer elinizle ya kalçalarından ya da bacaklarından kavrayın ve banyo küveti içindeki suya, önce ayak ve bacaklarını daldırarak yavaşça tüm vücudunu başı dışarıda kalacak gibi sokun. Suya alıştırmak için ilk olarak vücudunun yıkanması daha uygun olacaktır. Vücudunun yıkanması bittikten sonra baş bölgesini yıkayıp ardından duru suyu döküp bebeğinizi sudan çıkarabilirsiniz. Bebeğinizi yıkamak için genelde 2 kişi yeterlidir. Tabi ki bebeğin ilk banyosu sırasında 5-6 kişi olabiliyor :) Bebeğin hareketlerine alıştıktan sonra tek başınıza banyo yaptırmaya başlayacaksınız.
Bebeğin yıkanacağı suyun sıcaklığı 36-38 derece civarında olmalıdır. Termometre yoksa suyun sıcaklığını dirseğinizi suya değdirerek de kontrol edebilirsiniz. Bebeğinizi yıkadığınız odanın sıcaklığının da 25-26 derece olması gerekir.
Banyo süresinin ilk aylarda 5-6 dakika olması yeterlidir. Bebek 6 aylığı geçtikten sonra suda oyun oynamaktan da zevk alacağı için banyo süresini uzatabilirsiniz.
Bebeğin banyo yaptırırken tok olmasına dikkat ederseniz, banyo sırasında huysuzlanmasını engellemiş olursunuz. Hemen besledikten sonra banyo yaptırmanız kusmasına neden olabilir.
Bebekler için özel üretilmiş Ph 5.5 olan veya nötr sabun ve gözleri yakmayan şampuan kullanabilirsiniz. Tüm vücudunu bir kez sabunlamanız yeterli olacaktır.
Banyo sırasında bebeğin kulağına su kaçmasını engellemeye çalışmayın. Kulak tıkaçlarına hiç gerek yoktur. Çünkü bebeklerin kulakları düşündüğümüz gibi değildi. Hatta kulak salgılarının ıslanıp yumuşamasını ve daha rahat atılmasını sağlar, tıkaç oluşmasını engeller.
Banyo sonrası tüm vücudunu ve cilt boğumlarını pamuklu havlu ile yumuşak hareketlerle kurulayın. Kulağını kurulamak için sadece dıştan havlu, tülbent veya bir parça pamuk kullanın. Kesinlikle kulak yoluna pamuklu çubuklar uygulamayın, emmeyin. Banyo öncesi tüm kıyafetleri hazırda bulundurun, kurulama sonrası kıyafetlerini giydirdikten sonra oda ısısına göre normalde giyindiğinden bir kat fazlasını giydirebilirsiniz.


Çoğu hastane bebeklerin yıkanmaması gerektiğini söylese de, birçok hemşire ve sağlık çalışanı alışıldığı gibi yenidoğan bebekleri hemen yıkıyorlar. Doğum yapacağınız hastanede bebeğinizin yıkanmasını istemediğinizi belirtmeniz bebeğinizin Verniks Caseosa ile evine gelmesini sağlayabilir :)

Yeni doğan bebek banyosu nasıl yapılır başlığına ziyaretçilerimiz yenidoğan bebek banyo suyu sıcaklığı, yenidoğan bebek banyo sıklığı, yenidoğan bebek banyo seti, ne zaman, ihtiyaçları, küveti, kaç derece, kaç gün sonra yapılır aramaları ile ulaştılar. Siz nasıl ulaştınız?

Beyz. 11/12/2015
Back To Top