Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

10 Aralık 2015 Perşembe

Nilgün Marmara - Metinler

Kültür sanat kategorimizin aktif olması için ilk yazımızı yazıyoruz. İlk yazımızı ''hayatın neresinden dönülse kârdır'' dizelerini yaşamına uygulayıp hayatın karşısına ölümü çıkartan güzel insan Zelda Nilgün Marmara 'ya ayıralım istedik.

Bazen Nilgün diyeceğim bazan Zelda diyeceğim. Zelda 'nın toplamda 4 kitabı yayınlandı. Bu kitaplardan biri (Daktiloya Çekilmiş Şiirler) şiir kitabı olup biri (Kırmızı Kahrevengi Defter) günlük olup biri (Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi) araştırma, inceleme tarzında olup son kitap ve bizim ufaktan üzerinde çalışacağımız kitabı (Metinler) kısa öyküler barındıran deneme tarzındadır.

Yazı başlığında belirttiğimiz Metinler adlı kitabının baskısı bu yıla (2015) kadar yoktu. Ancak Everest tarafından bu yıl ikinci baskısı basıldı ve ben de dahil birçok okuyucuyu pdf ile okuyup not almaktan kurtardı. Bu vesileyle baskı için Everest 'e teşekkür edelim.

Günlüğünü yazdığı Kırmızı Kahverengi Defter isimli kitabın baskısı yok ve sahaflara sorduğunuzda büyük bir ihtimalle oradan da yok cevabı alacaksınız. Cevapları olumlu olanlar ise küfrü hak edecek türden 400 lira evladım cevabını sizlere sunabilir. Bildiğiniz sömürü diz boyu yani.. Ah! nerede o eski sahaf amcalar ah!

Her neyse fazla uzatmadan Metinler 'e gelelim. Metinler pdf formatında yayınlandığı yerlerde düz yazı olarak yazyınlandı ancak Everest 'in baskısında şiir tarzında yayınlandı. Kafanız karışmasın. Yazan Nilgün olduğu için iki şekilde de okuyabilirsiniz, iki türlü de hazmı zor nede olsa. Diğer bir husus pdf okuyan arkadaşlar kitabın orijinal baskısını temin ederlerse ve biraz Nilgün manyağı ise fark edecektir ki kelimeler de değişiklik oluyor. Bir örnek verip bu konuyu da geçeceğim.

Zarf dileği (şiiri veya denemesi) Everest baskısında kuşku duyulasın hiç! şeklinde biterken pdf formatında kuşku duyulmasın hiç! diye bitiyor. Normal şartlarda ikincisi mantıklıyken yazan Zelda olunca insan acaba diğerinde bir şey mi anlattı, kendi yazdığı acaba o mu diye düşünmeden edemiyor.

Yukarıda görüleceği üzere farklılıklar var ve hangisi orijinal olan şahsen bilmiyorum, sahaflarda eski bir baskısını bulabilsem şu doğru diyeceğim ancak bunun da sahaf yoluyla temini olmayan bir kitap olduğunu fark ettim. Kitap kısa kısa deneme, öykü, şiir tarzında ilerliyor ve o varoluşa dahil bilinmezlik bütün bir kitap boyunca yeniden canlanıyor.

Kitaptan birkaç alıntı:

Ölü bir kirpi oluyordum, dikenleri yıldızlar ve yalnızlıkla kıvrılan. Soyumun küskünlüğünü hazırlıyordum, bir kez daha oralarda gezinmeyecek olan kardeşlerimin iyicil adımlarını, daha şimdiden saptırıyordum. Sen de ölüyordun ön-bilisinde, ağlatıyla giyinecek sonuçları.
Şimdi ölü bir kirpiyim.
Sen, ölü bir insan.


Erdem sığınağının kanatları altında, sen ve ben çocuklarıyız açelyaların, kardelenlerin.

Ah! Bilinmez kaçıncılarız?Artan imgeler yoğunluğuyla kıstırılan bir durum-saat bu beden! Olanaksızlığın solak bedeni sonsuz eksilenmede; şimdi elleri soğuyor, yalnız yüreği ağlıyor, aç!


Nilgün Marmara Metinler kitabı pdf satın al

Nilgun Marmara - Metinler satın al araması için: Kitabı Everest Yayınları 'nın kitabını temin eden herhangi bir siteden temin edebilirsiniz. Site ismi belirterek reklam furyasına katılmak istemiyoruz.

Nilgun Marmara - Metinler kitabı pdf araması için: Pdf haline ise aşağıdaki linki kopyalayayıp tarayıcınıza yapıştırarak ulaşabilirsiniz, yine pdf furyasına katılmak istemediğimiz için dış bağlantı vermek istemiyoruz.

http://m.friendfeed-media.com/414160a0fe66d690a5b880ec9885a8522ebbbd13

İlerleyen günlerde Zelda 'yı defalarca bıkmadan hatırlatacağız, bu kısa bir giriş olsun istedik.


Ziyaretçilerimiz Nilgun Marmara - Metinler başlıklı yazımıza Nilgun Marmara - Metinler pdf satın al, kitap özeti, eleştiri, yorumları, ekşi, alıntılar gibi aramalar yaparak ulaştılar.

1 yorum:

avatar

Zelda Nilgün Marmara hakkında okuduğum en keyifli yazılardan birisiyidi, sanırım insanların yaptıkları işlerden çok bıraktıkları izler ve bu şekilde yorumlanmak en büyük kazanç.

Back To Top