Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

8 Aralık 2015 Salı

Hemreylik Nedir ?

Hemreylik Nedir?
Azerbaycan 'da hemreylik olarak kullanılan terimin Türkçe karşılığı dayanışmadır. Türkiye 'de son yıllarda kurban bayramı isminin yerine dayanışma bayramı kullanılmaktadır. Tıpkı bu yaklaşım gibi Hemreylik bir bayram günüdür. Bu bayram Azerbaycan 'a has olmakla birlikte son birkaç yıldır dünya genelinde kutlanılması için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

31 Aralık (31 dekabr) günü kutlanılan bu bayramın geçmişine dair veri pek yoktur. Bilinen tek veri ise Güney ve Kuzey Azerbaycan 'ı birbirinden ayıran Aras Nehri 'ne bu iki kesimin halklarının birleşebilme amacıyla telleri aşarak nehirde buluşmalarıdır. Bu bayram (dayanışma günü) Haydar Aliyev tarafından 1993 yılında ilan edilmiştir. Azerbaycan yeni yılı diğer dünya ülkeleriyle beraber kutlamaktayken Hemreylik günü neticesinde yılbaşına dayanışma ile girebilmeyi amaçlamıştır.

hemreylik gunu haqqinda, hemreylik gunu nedir, hemreylik gunu ne demektir, mesajları, yeni il tebrikleri

Etimolojik olarak ise sadece dayanışmayı vurgulamak için Hemreylik ismi seçilmiştir. 3 hafta sonra 2015 'in Dünya Azerbaycanlılar Hemreylik(Dayanışma) Gününü kutlayacak olan bütün Azerbaycan halkının bayramı mübarek olsun :)


Kullanıcılar Hemreylik Nedir? yazımıza: hemreylik gunu haqqinda, hemreylik gunu nedir, hemreylik gunu ne demektir, mesajları, yeni il tebrikleri, hemreylik bayramı mübarek aramaları ile ulaştılar.

Back To Top