Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

14 Aralık 2015 Pazartesi

Google Drive Etkili Kullanma Tekniği 1

Hz. Google her geçen gün kullanıcılara farklı güzellikler sunuyor. Yeni gibi (ama biraz eskidi) güzelliklerden biri olan google drive ile .css ve .js dosyalarımız için herhangi bir sunucu satın almadan Google 'un desteğini alarak nasıl kullanabiliriz onu anlatmaya çalışacağım.

Özellikle blogger kullanıcıları bilir ki tema kodlama sırasında css ve js dosyalarını çağırmak tam bir eziyet. Hele sunucu ağır ise sitenin kasma durumu artıyor. Biz bu aşamada .css ve .js dosyalarımızı drive.google.com adresine upload edip Google 'un akıl almayan hızından faydalanacağız. Ayrıca sunucu satın almaktan bir nebze olsun kurtulacağız.

* Drive.google.com adresine giriş yapıyoruz. Daha sonrasında kolaylık olsun diye ben her tema için farklı dizin(klasör) oluşturuyorum. Bu yazıda Damacana temasının css ve js dosyalarını ele alalım. screen 1 olayını yapıyoruz. Yükle ikonunun solunda bulunan Oluştur kısmına tıklıyoruz ardından Klasör seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonrasında isim veriyoruz. Ben dediğim gibi Damacana'yı seçtim :)

Screen 1 Google Drive Kullanımı, özellikleri, nasıl kullanılır, Google drive nedir, download, ekşi, indir


* Klasörümüzü yaptıktan sonra yükle ikonu ile daha önceden indirdiğim css dosyasını yükleyeceğim. Sizde yüklemek istediğiniz css dosyasını seçip yüklersiniz. Sürekli css diyoruz ama javascript kodları (.js) es geçilmesin. Dilerseniz aynı yöntem ile .js dosyaları upload edebilirsiniz. Yükleme olayı için bknz:Screen 2.

Screen 2 Google Drive Nedir, eğitimi, hileleri

* Temamıza özel klasör yaptık. Css dosyamızı yükledik. Şimdi geldi işin püf noktasına. Malum Google gizliliğe önem veren bir kuruluş. Bu nedenden dolayı dosyaları herkese açık yapmadıkça dosyaları sadece siz görebiliyorsunuz. Herkese açık olmayan bir css dosyası tema içinde işe yaramayacağından biz bunu herkese açık yapacağız ki temada kullanabilelim. Bunun için bknz: Screen 3,4,5.


Screen 3 Bedava Sunucu, Bedava Host, Bedava Siteler


Screen 4 Css Upload Sitesi, File, Style, Bedava


Screen 5 

İşlemlerimiz tamamdır. Şimdi kullanımına geçelim.

Paylaş seçeneğinde kopyalayın dediğim link lazım bize.
Benimkisi docs.google.com/file/d/0B7nAtL19ZS-cNTRELXpTNWo2MTA/edit?usp=sharing
Şimdi bize bu linkin d/ ile /edit arasında olan kripto tarzı kodlanmış olan kısım lazım. Yani file/d kısmından sonrası olarn 0B7nAtL19ZS-cNTRELXpTNWo2MTA kısmı.

Sabit url yapısı: https://googledrive.com/host/kodlanmış-link
Linkimizin son hali: https://googledrive.com/host/0B7nAtL19ZS-cNTRELXpTNWo2MTA şeklinde olacak.
Bundan sonra kullanacağınız css kodunun 'url' kısmında bu linki kullanabilirsiniz. Javascript ise src= kısmında bunu kullanabilirsiniz.

Bir konu ne kadar karışık anlatılır sorusunun cevabı gibi oldu :) Neyse Allah Google 'u başımızdan eksik etmesin bıradırlar.

1 yorum:

avatar

Google drive gerçektende en güzel barındırma sistemi aynı zamanda da ücetsiz sağlanması ve android telefonlardan da entegre çalışması ciddi bir öneme sahip diye düşünürken sizin teknikler ile sanki daha verimli hale gelebilir dedim kendime :)

Back To Top