Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

19 Aralık 2015 Cumartesi

Doppelganger

Doppelganger Nedir? Doppelganger Ne demek?

Doppelganger; ''insan dubledir ve hem bilokasyon hem astral seyahatle yakından ilişkilidir''in karşılık bulduğu terimdir diyebiliriz. Doppelganger Almanca bir sözcüktür, ama yine ''insan duble'' anlamına gelen İngilizce sözcük olan otoskopi 'den çok daha fazla biliniyor ve kullanılıyor. Çoğu terimde olduğu gibi bu terimde de TDK bize Türkçe bir karşılığını sunmuyor ve Almanca kelimeyi olduğu gibi kullanıp İngilizce karşılığını Türkçe 'ye çevirerek bir anlam katma girişiminde bulunuyoruz.

Beklenmedik bir anda astral dublenizle yüz yüze gelmek oldukça rahatsız edici bir duruma yol açabilir. Bundan yıllar evvel önce Guy de Maupassant bir arkadaşına her eve dönüşünde koltuğunda dublesini otururken bulmasının ne kadar sinirlendirici bir durum olduğunu anlatmıştı.
Dr.Edward Podolsky, Fate dergisinin Nisan 1996 sayısında doppelganger ile ilgili bir makale yazmıştı; bu makale çok sayıda kayda geçmiş örneği anlatıyordu. Örneğin, Missouri, Kansas City 'den Bay Samuel V bir cumartesi günü öğleden sonra bahçesiyle uğraşıyordu ve iki saati aşkın bir süre boyunca yaptığı her hareket dublesi tarafından aynen kopyalanmıştı.
Bayan Jeanie P ise bir akşam makyaj yaparken yanında dublesini görmüştü. Dublesi de aynı şeyi yapıyordu. Bayan P meraklı bir insansı ve dublesine dokunmak için kolunu uzatmıştı, aynı anda dublesi de kolunu uzatmış ve ona dokunmuştu(Kaynak: Streiger, Astral Projection, 92).

Doppelganger, nedir, ne demek, Türkçe karşılığı, izle, filmi


Doppelganger ile ilgili bir açıklama onların sadece geçmiş anıların bir yansıması olduğudur. Bununla birlikte, kişinin, kendini gelecekte gördüğü şeklinde kayıt altına alınmış olan birçok örnek de bulunmaktadır.
Bunun en önemli örneği Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe ile ilgilidir. Goethe, Strassburg 'daki arkadaşı Frederika 'yı ziyaret etmeye gidiyordu. Yolda giderken kendisinin sahip olmadığı altın bağcıklı açık gri bir giysi içindeki kendi dublesinin yanından geçmişti. Ancak aradan sekiz yıl geçtikten sonra, yine arkadaşını ziyaret ederken, aniden yıllar önce gördüğü dublesini hatırlamış ve bugün üzerindeki giysilerin o zaman dublesinin üzerinde gördüğü giysiler olduğunu fark etmişti.

Doppelganger 'ler ile ilgili çok az sayıda araştırma yapılmıştır. British College of Psychic Science 'ın kurucusu James Hewat McKenzie (1870-1929) bir deney yapmaya kalkıştığı sırada, önemini sonradan anlayacağı komik bir şey yaşamıştı. McKenzie pek çok konuda sağlam görüşlere sahipti ve aklındakini rahatlıkla söylerdi. Alkol ve diğer uyuşturucuların hem eterik beden hem de fizik beden üzerinde zararlı etkileri olduğunu düşünüyordu. İçkiye şiddetle karşı olmasına rağmen, bilerek içki içerek bu kuramını test etmek istemiş, sonra da yürüyüş yapmak için sokağa çıkmıştı. Yola bir göz atmış ve kendisini karşı kaldırımda yürürken görmüştü. Kendiliğinden bedeninin dışına çıkmış olması gerektiğini düşünmüş ve yeniden bedenine dönmek için yolun karşısına geçerek yürümeye devam etmişti. Tekrar karşı tarafa baktığında halen yolun diğer tarafında yürümekte olduğunu görünce de paniğe kapılmıştı, çünkü içkili haliyle hangisinin fizik bedeni hangisinin astral bedeni olduğunu bilemiyordu. (Kaynak:Nandor Fodor a.g.e, 232)

Beden dışı deneyimle, doppelganger arasında çok önemli bir fark vardır. Kişinin gördüğü duble o kişinin bilincini içermez. Kişi her zaman gözlemlediğinin bir duble olduğunun ve gerçek kişinin bilinçli farkındalığı taşıdığının farkındadır. Bir beden dışı deneyimde ise, bilinç geride kalan fizik bedende değil, astral bedendedir.

Bu konuyla ilgili aynı isimle bir film bulunmaktadır ancak izlemek için yabancı dilinizin olması gerekiyor. Filmin Türkçe 'ye çevrilmiş hali (Türkçe dublaj veya altyazı) bulunmuyor.

Doppelganger hakkında deneyimlerinizi, görüşlerinizi veya sorularınızı alt kısımda bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz.
Back To Top