Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

11 Aralık 2015 Cuma

Cesurun Eş Anlamlısı Nedir ?

Cesurun eş anlamlısı yürekli olarak ifade edilir. Kelime anlamı ise herhangi bir tehlike anında bu durumu gözüpek bir şekilde korkusuzca durumu karşılamak anlamına gelir. Eski Türkçe 'de cüretkâr olarak da ifade edilir. Halk arasında ise koçak diye de ifade edildiği oluyor.

Cesur kelimesinin cümle içinde kullanımı: Bu yazının sonunda bulunan yorum kısmına bir örnek cümle yazabilecek cesur kişiler aranıyor.

Cesura benzer anlama sahip olan kelimelere örnekler aşağıdadır.
Cesaretli (Öğretmeni yanına gelince birden cesaretli bir çocuğa dönüşüyordu)
Cüretkâr (Yaşına rağmen cüretkâr davranışlar segilemesi dikkat çekiyormuş)


Cesurun eş anlamlısı nedir

Eş anlamlı sözcükleri farklı bir kategoride toplamayı düşündüğümüz için en çok sorulan sorulara göz gezdirdik. Listenin ortalarında yer alan cesur kelimesini seçtik. Bu kategorinin içeriği diğerleri kadar uzun olamayacak çünkü sorulan soru gayet basit ve bu soruyu cevaplayabilmek sadece eş anlamlısını ve eş anlamlı kelimelerin cümle içinde kullanılması yetiyor.

3 yorum

avatar

cesurun eş anlamlısı yüreklidir ama genelde cesur kelimesinin kullanılmadığı yerlerde yürekli adam değil de gözü kara sıfatı daha çok kullanılmakta günümüzde. Eskiler kullanırmış sanırım yürekliyi cesurun yerine

avatar

Değişik bir bakış açısı olacak ama bence, cesur; cesaretli olanın sahip olduğu duyguyu vurgular. Cesaret ise, buz gibi soğuk bir havada iliklerine kadar üşürken "hava gayet güzel hiçte üşümüyorum" diyebilmektir :)

avatar

Cesur'un eş anlamlısı olarak yürekli kelimesi isabet olmuş.

Back To Top