Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

9 Aralık 2015 Çarşamba

Capoeira Nasıl Öğrenilir ?

Capoeira 'yı birçoğunuz bilmediği halde 1980 - 1995 arası doğmuş olanlara bir oyunun karakteri ile bunun ne olduğunu anlatmak mümkün görünüyor. Sizleri çocukluğunuzun yerinde durmayan elamanı olan Tekken 'in Eddy 'sine götürüyorum. Hani şu hem dövüşen, hem dans eden, hem figürleri ile mesajınızı oyunun içine yansıtan kıvırcık saçlı, kumralın üstü, siyahinin biraz altı olan abimiz vardı ya sürekli yerde dönmesini sağlayıp oyunda ilk galibiyetleri onunla aldığınız vardı ya işte o :)

Eddy 'nin ne yaptığını yıllarca bilmeden seçtiniz, dövüştürdünüz, kazandınız veya kaybettiniz. Eddy abimiz aslında Capoeira yapıyordu. Amerika 'nın ezilen halkının büyük bir kısmını oluşturan siyahi abilerimizin, kardeşlerimizin, ablalarımızın, bacılarımızın(yalnız bu bacılar benim türbansız bacılarım) tepki olarak Hiphop 'u ortaya koyması gibi 16. 17.yüzyıllar arasında Brezilya 'ya göç eden Afrika asıllı olan ve Brezilya 'nın ezilen halkının büyük bir kısmını oluşturan, çoğunluğu köle olan kesimin tepkisinin yansımasıdır. Yeri geldiğinde dans olur, yer geldiğinde savunma olur, yeri geldiğinde müzik olur, yeri geldiğinde sanat olur, Capoeira birçok şeyi içerisinde barındırır. Capoeira, hakkında çok fazla konuşulması gereken bir savunma sanatıdır, ilerleyen yazılarımızda bunu daha detaylı olarak ele alacağız.

Capoeira Nasıl Öğrenilir?
Yukarıda bu sanatı çok kısada olsa özetledik, bu kısa özet bile bence Capoeira 'nın 'ya bi Capoeira öğrensem de iki takla atsam' tarzında bir yaklaşım ile öğrenilemeyeceğini anlatmaya yetiyordur. İnternetten video izleyerek bir nebze olsun kendinizi tatmin edebilecek kadar öğrenmeniz mümkündür ancak orijinal anlamda öğrenmiş sayılmazsınız. Video konusunda ise yabancı dili olanlar biraz daha ideal konumda olacaktır.

Capoeira kursu, türkiye, dansı, izmir, adana, antremanı, eğitimi

Bulunduğunuz ile göre kurs alıp almama durumunuz değişkenlik gösterebilmektedir. Bizim bulduğumuz en sağlam kuruma ait kurs merkezleri aşağıdaki şekildedir. Umarım bu illerden birinde olursunuz da yardımcı olmuş oluruz :) Bunun haricinde internetten video izleyerek pek bir şey öğrenebileceğinizi düşünmüyoruz, bu dans salsaya benzemez..


Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 11 ilde kurs hizmeti vermektedir.
İller: Samsun, İstanbul, Ankara, Mersin, Kayseri, İzmir, Adana, Karaman, Sakarya, Sivas ve Konya.

Bu illerde bulunan Capoeira meraklıları aşağıdaki iletişim bilgilerinden derneğe ulaşabilirler.

Kazım Karabekir Caddesi (Bankalar Cad.) Anakent İş Merkezi İkinci Kat no:50 İlkadım - SAMSUN

Telefon : 0555 266 88 49
E-Posta : dernek@capoeira.org.tr
E-Posta : trcapoeira@gmail.com

1 yorum:

avatar

Tekken 'i hatırlatman hiç hoş olmadı :(

Back To Top