Sef ile Beyz

Bazan denişiğiz, bazen stabiliz, vesselam.

8 Aralık 2015 Salı

Blogger (Blogspot) Favicon Nasıl Eklenir?

Oldukça heyecan verici ilk yazımız yazıyorum tarzında bilindik bir cümle ile başlama zorunluluğu varmış. Buna mecburen uyuyoruz (dikkatinizi çekerim buradaki uyumak uyku anlamında değil) ve yaklaşık 1 ay boyunca bu tarz yazıları sunacağız. Temel bilgileri biraz mizah ile harmanlayıp yazmak şimdilik olması gereken yaklaşımdır.

Blogger (diğer adıyla blogspot) bizlere Google tarafından sunulan oldukça güzel bir yer sağlayıcı hizmetidir. Eğer site işleriyle uğraşmış iseniz bilirsiniz ki hosting satın aldıktan sonra asıl sorunlar başlıyor. Yok yedek almasıydı, yok cpu aşımı, yok not found 'lar, yok ddos 'lar falan liste bu şekilde hayli uzuyor. Blogger ile bu sorunların genelini ortadan kaldırıyoruz, Google 'un bize yaptığı abilik ile bu sorunlarla uğraşmak yerine arada bir kendisine teşekkür ederek bütün bu sorunlarla uğraşmaktan kurtuluyor ve ana düşünceye çalışmaya başlıyoruz.

Blogger için ilk temel ders favicon oluşturmaktır. Siteye girişlerde normalde blogger simgesi olan B harfi bulunurken biz bunu kendi favicon 'umuz ile değiştireceğiz. Siteyi açma olaylarına falan hiç değinmiyorum tabi...

Peki neden favicon oluşturmalıyız?
İki temel sebep vardır. Birinci zorunluluk seo açısındandır ki bunu da bilmeyen kalmamışır herhalde. İkinci neden ise akılda kalıcı bir simge ile bir nevi bilinçaltına favicon 'u gömmektir.

Çok kısa bir işlem, hızlıca anlatıp geçelim. İlk olarak favicon 'u tasarlıyorsunuz. Tasarladığınız favicon dosyasını .favicon formatıyla kaydediyorsunuz. Sonrasında blogger kumanda panelinden Yerleşim 'e tıklıyorsunuz. Sonrasında ise en üstte bulunan Sık Kullanılan Simge ifadesinin altında yer alan düzenleye tıklıyorsunuz. Sonrasında ise dosya seç kısmından favicon dosyanızı seçiyorsunuz, kaydet diyorsunuz. Daha sonra sağ üstte bulunan düzenlemeyi kaydedip çıkıyorsunuz, sayfanızı yeniledikten sonra favicon değişmiş oluyor.

Kelimeler albayım, bazen böyle şeyleri anlamaya yetiyor.

Umarım resimli veya videolu anlatıma gerek duyulamayacak kadar basit bir işlem olduğunu anlamışsınızdır sayın x.

Olsun yine de bir resim eklemeden edemeyeceğim.

blogger favicon maker, değiştirme, kaldırma, yapma, nasıl eklenir, blogspot favicon ekleme


Evet, resimde de göreceğiniz üzere favicon için panelde ayrılan alan her zaman için en üstte olur. 

Değiştirme nasıl yapılır? Bu soru en az oluşturma kadar sorulan bir soru olmakla beraber cevabı da oluşturma ile aynıdır. Yani değiştirmek için aynı şekilde başka bir favicon oluşturmanız ve bu favicon 'u aynı şekilde yüklemeniz gerekmektedir.

Kullanıcılar bu sayfaya şu aramaları yaparak geldiler: blogger favicon maker, blogger favicon değiştirme, blogger favicon kaldırma, blogger favicon düzenleme

1 yorum:

avatar

Blogspotlarda favicon gerçekten önemlidir kullanıcı blogger ile yapıldığını anlaması dışında siteyi özensiz gösteriyor blogger sitelerdeki turuncu favicon ççok sıkıcı çok alışıldık bir durum konu gayet detaylı yakınlarda açmayı düşündüğüm bloğum için konunuzu sık kulanılanlara ekledim

Back To Top